Gabriel Garcia Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık

Yüzyıllık Yalnızlık, Netflix Dizisi Oluyor

17.08.2021
Yüzyıllık Yalnızlık, Netflix Dizisi Oluyor

Netflix, Nobel ödülü sahibi Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’in unutulmaz eseri Yüzyıllık Yalnızlık’tan uyarlanacak dizi için hazırlıklara başladığını duyurdu.

One Hundred Years of Solitude adını taşıyan dizi İspanyolca olacak ve büyük bölümü Kolombiya’da çekilecek. Kolombiyalı yazarın oğulları Rodrigo García ve Gonzalo García Barcha, dizide yürütücü yapımcı olarak yer alacak.

 

Yüzyıllık Yalnızlık, Netflix Dizisi ile İlk Kez Ekranlara Uyarlanacak

Konu hakkında konuşan Rodrigo García, G. G. Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık’ın bir filmin süresi içine sığdırılamayacağını ve İspanyolcadan başka bir dilde anlamını yitireceğini düşündüğü için yıllarca romanın film haklarını satmaya yanaşmadığını ancak dizilerin altın çağını yaşadığı bu dönemin romanı hakkıyla ekranlara taşımak uygun şartların oluştuğunu ifade etti. Eseri diziye uyarlaması için Netflix’in tercih edilmesinde, şirketin Latin Amerika’nın en iyi yetenekleri ile çalışma sözü ve İngilizce olmayan yapımlarının (Narcos, Roma) dünyada ses getirmesi  oldukça etkili olmuş.

Büyülü gerçekçiliğin en önemli temsilcilerinden olan Márquez’in eseri; José Arcadio Buendía gördüğü bir düş sonrası nehir kenarında Macondo adından bir kasaba kurmasıyla başlıyor ve büyülü gerçekçiliğe dalarak Buendia ailesinin uzun yıllara yayılan hikâyesini anlatıyor.

Yüzyıllık Yalnızlık hakkında daha fazla bilgi ve okuma parçası için linke tıklayabilirsiniz.

 
Gabriel García Márquez
Yüzyıllık Yalnızlık

 


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör