Haber, Patrick Süskind,

Süskind’in Romanı Koku Televizyonlarda

17.08.2021
Süskind’in Romanı Koku Televizyonlarda

Patrick Süskind’in en önemli eseri, Koku’nun televizyon uyarlaması Netflix’e geliyor.

 

Constantin Film’in yapımcılığını üstlendiği dizinin dünya haklarını Netflix aldı. 18. yüzyılda Fransa’da geçen romanda insan üstü bir koku alma yeteneği bulunan Jean-Baptiste Grenouille’nin hikâyesi anlatılıyor:

 

XVIII. yüzyıl, Fransa. Kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille,  tüm insancıl duygulardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten bile çekinmeyen biridir. Herkesin, her şeyin kokusunu alma, dilediği tüm kokuları üretme konusunda gerçek bir dâhi olan bu genç adamın, kendi kokusunun olmadığını, bu nedenle insanların kendisinden koku alamadıklarını anladığı gün dünyası başına yıkılır. Tek çıkar yol, başkalarına varlığını hatırlatacak kokular sürünmektir.

 

Toplum içinde bir birey olarak var olamamış; ama kendi benliği dışında her istediğini yaratabilmiş bir dâhiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde ancak Kafka’nın eserinde görülebilecek bir insanlık tragedyasının anlatısıdır.

 

 

2006 yılında Tom Tykwer tarafından beyazperdeye aktarılan Koku’nun dizisinde Wotan Wilke Mohring (Operasyon Valkyrie), August Diehl (Inglourious Basterds), Friedrike Becht (The Reader), Christian Friedel (Beyaz Bant), Susanne Wuest (Ölümcül Oyun), Ken Duken (Inglourious Basterds) gibi birçok Alman yıldız yer alıyor.

 

Netflix’in Koku’yu 2018 sonbaharında yayınlaması bekleniyor.

 

 

Kaynak: The Hollywood Reporter.

 

 
Patrick Süskind
Koku

 


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör