Roman

Pen Türkiye Ayın Kitabı Olarak Ayfer Tunç’un “Osman” Romanını Seçti!

17.08.2021
Pen Türkiye Ayın Kitabı Olarak Ayfer Tunç’un “Osman” Romanını Seçti!

“En lezzetli sofralar yavan kalsınlar senin bize yaşattığın dil şöleninin yanında!”

“Kendi hayatımı bizzat kendim ziyan ettim ki şu yaptı bana bunu, şunlar, şunlar, şunlar yaptılar demeyeyim. Yazık ettiler bana demeyeyim, beni heba ettiler, ziyan ettiler, sefil ettiler diye ağlamayayım. Başkalarını suçlayan ve suçladığı o başkalarının umurunda bile olmayan bir zavallı olmayayım, kendi sefaletimin efendisi olayım diye çok uğraştım. Kendimi ziyan etmek için o kadar çok uğraştım ki, otuz küsur yılıma nice sefil otuz yıllar sığdırdım.”

Ayfer Tunç / “Osman”
 

PEN Türkiye, pahalı markaların, lüks yaşamın gösterişine dalıp bir kültürün, bir sınıfın yok oluşunu, kendileri de o kültürle birlikte yok olmalarına rağmen fark edemeyen bir kuşağın çarpıcı hayatını anlatan Ayfer Tunç’un Osman romanını ayın kitabı seçti ve duyuru metninde şu ifadelere yer verdi:

“Edebiyat ne işe yarar diye soruyorlar ya, yalnızca tek bir yanıt bile yeterli: İnsanın dilini daha çok sevmesine! Sağol, Ayfer Tunç. Bin yaşa bin yaz, gözümüzü sevindir, aklımızı sevindir, hatta en lezzetli sofralar yavan kalsınlar senin bize yaşattığın dil şöleninin yanında!

‘İnsan sevdiğinden umar!’  sözünün romandaki tam karşılığısın. Seni seviyoruz, senden umuyoruz, senin de bizi sevdiğine inanıyoruz. Çalışkansın, titizsin, zekisin, gözlemcisin ve en güzeli de yazmayı çok seviyorsun. Bu sevgiyle yazdığın her şeyi nice yıllar okumak dileğiyle, yıllardır başka kitaplarda yaşayan Osman’ı adıyla sanıyla kahraman yaptığın Osman romanını ayın kitabı olarak seçiyor ve sevinçle okuyun diyoruz. Can Yayınları arasında yer alan Osman’ı, Ayfer Tunç’un tüm kitaplarını!”


Ayfer Tunç’la son romanı “Osman”, yazmak ve edebiyat üzerine:
 Ayfer Tunç Eserleri


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör