Can Yayınları, Pier Paolo Pasolini, Kenar Mahalle Çocukları

Pasolini’nin Öteki Dünyası: "Kenar Mahalle Çocukları"

Pasolini’nin Öteki Dünyası:
Pier Paolo Pasolini yönetmen, oyuncu, şair, romancı, deneme yazarı ve ressam olarak savaş sonrası İtalya’nın kültürel ikliminde eşine az rastlanır bir entelektüel profili çizdi. Başkaldırı düsturu üzerine temellenmiş entelektüel ve sanatçı kimliğiyle hayatı boyunca yılmadan farklı alanlarda sınırları zorlayarak kendine özgü diller yarattı, hikâyeler anlattı, her hikâyesiyle içinde yaşadığı konformist düzenin akıntısına karşı yüzdü, rahatsız ve tedirgin etti. Faşizmin etkisinden henüz tam olarak kurtulamamış Katolik İtalya’da bir eşcinsel olarak Pasolini’nin “öteki”liği hayatında belirleyiciydi. Tam da bu nedenle toplumun ötekileştirip marjinalleştirdiği insanları çok iyi anlattı.

                                                                                                                            
 
 
1955 yılında okurla buluşan ilk romanı Kenar Mahalle Çocukları, Pasolini’nin “öteki”nin dünyasını okura yaklaştırdığı bir başyapıt. Savaş sonrasında yeniden kalkınma çabasındaki İtalya’nın yüzünü ekonomik mucizeye dönüp yoksullara sırt çevirdiği bir dönemde yayımlanan Kenar Mahalle Çocukları, odağına Roma’nın sefil mahallelerinde, savaş dönemindeki göçlerle ve ekonomik mucizeyle şehrin kıyısına savrulmuş ailelerin çocukları, dünyanın unuttuğu Riccetto ve arkadaşlarının yaşamlarını alıyor. Bu gençler, kendilerini yok sayan toplumun değil, sokağın diliyle konuşuyor, sokağın kurallarıyla hareket ediyor.  
 
Neorealizm geleneğinden beslenen roman ilk yayımlandığı dönemde hem Marksistler hem de muhafazakârlar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu: Marksistler roman karakterlerinin mücadele ve sınıf bilincinden yoksun olduklarını öne sürerken muhafazakârlar da sokaktaki yaşantıyı müstehcen buluyordu. Yaşamı boyunca eserleri sansüre uğrayan ve hakkında pek çok dava açılan Pasolini, Kenar Mahalle Çocukları romanının da bazı bölümlerini sansürlemek zorunda kaldı ama roman o dönemde “muzır” damgasını yemekten ve toplatılmaktan kurtulamadı. Ancak devletin bu yasakçılığı ters tepti ve Pasolini’nin “çocuklar”ı daha fazla merak uyandırdı, onları sahiplenen okurların sayısı gün geçtikçe arttı. 
 
Pasolini’nin 1961 yapımı ilk filmi Accattone (Dilenci) de Kenar Mahalle Çocukları romanından esinlenmiştir. Filmin fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz: 

                                         

 


Ürün Detay


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör