Osamu Dazai

Osamu Dazai

OSAMU DAZAİ, asıl adıyla Şuji Tsuşima, 1909 yılında Kanagi’de dünyaya geldi. Geniş ve zengin bir ailenin oğluydu. Dazai on dokuz yaşında ilk intihar girişimi sonrası ailesi tarafından reddedildi. 1930’da Tokyo Üniversitesi’nde Fransız Filolojisi okumaya başladı ama bölümünü bitirmedi ve sonrasında iş bulmakta zorlandı. Okul yıllarında ünlü yazar Masuji İbuse ile arkadaş oldu, ilk öykülerini yayımladı, bu öyküleri 1936 yılında Bannen (İhtiyarlık) adlı kitabında derledi. Öğrenci Kız 1939’da yayımlandı. Dazai kronik solunum rahatsızlığı nedeniyle II. Dünya Savaşı’nda savaşmadı. Tokyo’daki evi Birleşik Devletler’in bombardımanı sırasında iki defa yandı. 1939 yılında İşihara Miçiko ile evlenerek yeni bir hayata başlayan Dazai’nin en üretken ve en parlak dönemi savaştan hemen sonraki yıllar oldu. Batan Güneş’te (1947) bir soylu ailenin çöküşü üzerinden yitip giden Japonya’yı anlatmış,İnsanlığımı Yitirirken (1948) ile krizde olan Japon kimliğini ve geleneklerini açıkça eleştirmiştir. Dazai, 13 Haziran 1949 tarihinde metresi Tomie Yamazaki’yle birlikte Tokyo’nun yağmurdan taşmış Tamagava Kanalı’na atlayarak intihar etti. Cansız bedeni altı gün sonra, 40. doğum gününde bulundu.

Osamu Dazai EserleriDaha Fazla Gör Daha Az Gör

 

Osamu Dazai Hayatı

 

Osamu Dazai, asıl adıyla Şuji Tsuşima, 1909 yılında Kanagi’de dünyaya geldi. Geniş ve zengin bir ailenin oğluydu. Dazai on dokuz yaşında ilk intihar girişimi sonrası ailesi tarafından reddedildi. 1930’da Tokyo Üniversitesi’nde Fransız Filolojisi okumaya başladı ama bölümünü bitirmedi ve sonrasında iş bulmakta zorlandı.

Okul yıllarında ünlü yazar Masuji İbuse ile arkadaş oldu, ilk öykülerini yayımladı, bu öyküleri 1936 yılında Bannen (İhtiyarlık) adlı kitabında derledi. Öğrenci Kız 1939’da yayımlandı. Dazai kronik solunum rahatsızlığı nedeniyle II. Dünya Savaşı’nda savaşmadı. Tokyo’daki evi Birleşik Devletler’in bombardımanı sırasında iki defa yandı. 1939 yılında İşihara Miçiko ile evlenerek yeni bir hayata başlayan Dazai’nin en üretken ve en parlak dönemi savaştan hemen sonraki yıllar oldu. Batan Güneş’te (1947) bir soylu ailenin çöküşü üzerinden yitip giden Japonya’yı anlatmış, İnsanlığımı Yitirirken (1948) ile krizde olan Japon kimliğini ve geleneklerini açıkça eleştirmiştir.

Dazai, 13 Haziran 1949 tarihinde metresi Tomie Yamazaki’yle birlikte Tokyo’nun yağmurdan taşmış Tamagava Kanalı’na atlayarak intihar etti. Cansız bedeni altı gün sonra, 40. doğum gününde bulundu.

 

Osamu Dazai Başlıca Eserleri

 

  • Öğrenci Kız, 2020

 

Osamu Dazai Sözleri ve Alıntıları

 

  • “Zayıf insanlar mutluluktan bile korkarlar. İplikle bile yaralanırlar. Bazen, mutluluk da insanları yaralayabilir.” – Osamu Dazai / İnsanlığımı Yitirirken
  • “Yetişkinler yalnızlardır. Birbirimizi sevsek bile herkesin yanında bunu belli etmemeye çalışırız. Bu kadar temkin neden? Cevabı basit: Çünkü ihanete uğrar ve herkesin arasında rezil olur. Gençlerin yetişkinliğe geçerken ilk öğrendikleri, kimseye güvenmemeleri gerektiğidir. Yetişkinler ihanete uğramış ergenlerdir.” – Osamu Dazai / Mor Bir Serserinin Gezi Notları
  • “Ben prensi olmayan bir Külkedisi'yim.” – Osamu Dazai / Öğrenci Kız