Haber,

Kitaplar AÇIK! Can Yayınları Bilgi Yarışması Sonlandı!

17.08.2021
Kitaplar AÇIK! Can Yayınları Bilgi Yarışması Sonlandı!

Kitaplar AÇIK! Can Yayınları Bilgi Yarışması Sonlandı!

19 Nisan’da başlayan 20 günlük maraton 2900 kişinin katılımıyla sona erdi.


Can Yayınları’nın Instagram üzerinden düzenlediği bilgi yarışması Kitaplar AÇIK! 20 günlük zorlu bir maratonun ardından sonlandı. 20 gün boyunca her gün iki sorunun sorulduğu yarışma kazananlara kapsamlı bir kütüphane sunarken takipçilere de yeni bir okuma listesi çıkarttı. Yarışmaya toplam 2900 kişi katıldı, yedi kişi ise tüm soruları doğru cevapladı.

Yarışma sonunda ilk üçe giren katılımcılara özel baskı Hayvan Çiftliği, 1984, fotoğraflı klasikler seti, ciltli baskılar, kısa modern ve kısa klasikler seti gibi Can Yayınları’na ait pek çok kitap armağan edilirken, günlük sıralamaya giren onlarca kişi de Can Yayınları’nın öykü uygulaması Trendeki Yabancı’ya 1 sene boyunca ücretsiz üyelik kazandı.

Yarışmada dereceye giren ve yarışmayı takip eden katılımcıların yorumları ise şöyle oldu:

@begumeserr: (yarışma ikincisi)

“En çok Doğu Yücel – ‘Kimdir Bu Mitat Karaman’ isimli kitabı bulmakta zorlandım. Sorularda bilmediğim bir alıntı varsa kardeşim ve arkadaşlarıma sordum, eğer onlar da bilmiyorsa Google’da aramayı denedim. Google’da da çıkmayan alıntılar için kitabın ne olabileceğine dair seçenekler belirleyip o kitapları kontrol ettik. Bilgi soruları için de aynı yolu izledim. Yarışma için çok teşekkür ederim. Heyecanlı ve güzel geçti.”

@ceylanse: (tüm soruları doğru bilen katılımcılardan biri)

Can Kozanoğlu – ‘Acemi Eğitimi’, Sophie Mackintosh – ‘Su Kürü’ ve diğer bir iki soruyu yanıtlamam daha uzun sürmüşse de, Murat Gülsoy – ‘Ve Ateş Bizi Tüketiyor’ ve Oya Baydar – ‘Köpekli Çocuklar Gecesi’ biraz şüpheyle yanıtladığım iki soruydu.


Bilgi sorularında öncelikle verilen ipuçlarının çağrıştırdığı yazar hatta doğrudan eserler varsa hızlıca Wikipedia, Goodreads ve bir de Can Yayınları web sayfası üzerinden teyide yöneliyordum. Özellikle eserin dili, yayınlandığı dönem ya da eser içeriğine ilişkin yer, zaman hatta birkaç soruda karakter adı dahi ipucu olarak verilince, özellikle Can Yayınları’ndan çıkan kitaplar hakkında fikir sahibiyseniz kolaylıkla yanıtlanabiliyordu. Yine, yerli eserlerin izini sürmek biraz daha zordu lakin çok da keyifli ve öğreticiydi.

Facebook’ta gördüğüm yarışma duyurusunu coşkuyla karşıladığım söylenebilir, hatta bu yarışma vesilesiyle Instagram’daki ilk mesajımı Can Yayınları’na gönderdiğim de. 40 soruyu özene bezene hazırlayan, kısaca emeği geçen herkese; her gün ortasında eserlerin izini sürerken yaşatılan bu heyecana ve bu esnada gözden kaçmış eserlerin keşfine, peşine okunan nice eleştiri ve dinlenen söyleşilerin keyfine vesile oldukları için teşekkür ederek yanıtlamış olayım.”


@ozgardshaw:
“Kocaman bir okuma listesi çıkardım sayenizde. Çok keyifliydi, teşekkürler!”

@cemsaraykoy:
“Uzun zamandır bu kadar güzel vakit geçirmemiştim. Soruları hazırlayan, vakit harcayan kim varsa herkesin eline, emeklerine sağlık. İyi ki varsınız.”

@merve.yardimci22:
“Başarılıydı:) Kazanamasam da güzel bir yarışmaydı. Tebrikler!”

@denizhantabuk:
“Kazanan yarışmacıları öncelikle tebrik ediyorum, size de yapmış olduğunuz bu keyifli yarışma için teşekkür ediyorum. Her öğlen saat 12.00-13.00 arasını heyecanlı geçirmemizi sağladınız!”

Kitaplar AÇIK!

Bilgi yarışmasında sorulan tüm sorulara ve cevaplarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 

 

 

Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör