Sözlük

Arşivden
Ürün Tükendi
Arşivden

Tahsin Saraç

Karton Kapak

Ürün Tükendi
Daha Fazla Gör Daha Az Gör

Sözlük

Sözlük, bir dilde var olan kelime haznesini, söyleniş ve yazılışlarıyla birlikte vererek açıklayan ve tanımlayan yapıttır. Sözlükler, bir dildeki kelimelerin farklı bir dildeki karşılığını da verebileceği gibi deyimler ve atasözlerini de açıklayabilir. Dünyada bilinen ilk sözlük, milattan önce 2300’de Sümerlerin çivi yazısı kullanarak hazırladığı sözlüktür. Türkçe bilinen ilk sözlük ise Kâşgarlı Mahmud’un Dîvânu Lugâti’t-Türk isimli eseridir. Bu sözlük, 1072-1074 yılları arasında Bağdat’ta hazırlanmış Türkçe-Arapça bir sözlüktür.

 

Sözlük Nedir?

Eş anlamlısı lügat olan sözlük, bir dildeki kelimelerin, deyimlerin veya atasözlerinin yer aldığı eserlerdir. Kelimeleri hem okunuş hem de yazılışlarıyla vererek tanımlayan veya açıklayan sözlükler, kelimelerin başka bir dildeki karşılığını da verebilir.

 

Sözlük Çeşitleri

Dil öğreniminde önemli bir payı olan sözlükler hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. İngilizce sözlük, Almanca sözlük gibi herkesin bildiği ve kullandığı çift dilli sözlükler dışında son yıllarda farklı ve alternatif sözlükler de ortaya çıkmıştır.

Bu tür sözlüklerden biri olan Can Yayınları’nın sevilen sözlüklerinden Lûgat 365, unutulmaya yüz tutmuş kelimeleri okurlarıyla buluşturarak Türkçenin kelime hazinesinin zenginliğine saygı duruşunda bulunuyor.

 

Sözlük Fiyatları

Sözlük fiyatları, sözlüğün türüne, kapsamına ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Bunlar dışında yayıncılık sektöründe sözlük fiyatlarını etkileyen başka çeşitli unsurlar da vardır. Kitap fiyatları da sözlük fiyatları da sektördeki gelişmelerden etkilenmekte, bu gelişmelere göre zaman içerisinde değişiklik gösterebilmektedir.