Şeker Portakalı

Kitabın Oyunu

17.08.2021
Kitabın Oyunu

Anayurt Oteli - Yusuf Atılgan / Talimhane Tiyatrosu

Yusuf Atılgan’ın kült eseri Anayurt Oteli, Firuze Engin’in uyarlaması ve Kerem Ayan’ın rejisiyle, Zebercet adıyla, tek kişilik oyun olarak sahnede. Varlığını kendisinin bile sorguladığı ama bir o kadar da yaşam dolu bir taşra adamı Zebercet... Onu, yaratıcısı Yusuf Atılgan’ın sesinden tanımıştık; şimdiyse Zebercet iç ve dış dünyasını kendi ağzından anlatıyor.. (Asu Maro) Kerem Ayan´ın yönetmenliğini üstlendiği `Zebercet´ 1-15-19 Nisan tarihlerinde Toy İstanbul´da.

 

1984 Büyük Gözaltı  - George Orwell / Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu

İngiliz yazar George Orwell'in 1949 yılında yayınlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayınlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, ''Büyük Birader'', ''Düşünce Polisi'', ''101 Numaralı Oda'', 2+2=5'' gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugatine dahil etmiştir.

Romanın özetini kısaca anlatmak gerekirse, romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya... Sovyetler Birliği'ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir.

Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston'ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır? 

Bu distopik, Dünya Perdecileri aracılığıyla tiyatro sahnesinde tekrar hayat bulup seyircisiyle buluşuyor.

(Yavuz Pak) `1984 - Büyük Gözaltı´ bugün Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi, 24 Mart´ta Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, 25 Mart´ta ise Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi´nde izlenebilir.

 

Sevgili Arsız Ölüm Dirmit - Latife Tekin / Tiyatro Hemhal

Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit'in gözünden dinliyoruz. Sıkıştıkları tek odalı evde, şehre tutunma mücadelesinde hepsi kendilerince bir yol tutturuyor. Dirmit kız ise durmak bilmeyen merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Onu şehirden korumaya çalışan annesi Atiye, babası Huvat ve abileri Dirmit'in türlü yollarından huylanıyor, ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor!
“Sevgili Arsız Ölüm” 30 Mart´ta DasDas Sahne´de, 4 Nisan´da ise Sahne Beşiktaş´ta perde açacak.

Satranç - Stefan Zweig /Duende Tiyatro Duende

Tiyatro´nun `bedeni odağa alan´ ve `beden üzerinden yeni ifade biçimleri´ arayan tiyatro anlayışı, `Satranç´a sahnede yepyeni bir yorum kazandırıyor. Oyuncu İpek Taşdan, ifadenin kaynağı olarak bedeni merkezileştiren ve bedensel enerjinin özgürleştirilmesine dayanan oyunculuk tekniğini başarıyla sergiliyor. (Yavuz Pak) `Satranç´, 10 Nisan´da Duru Tiyatro´da, 25 Nisan´da ise İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi´nde.

 

Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos / Tiyatro Bozok

José Mauro de Vasconcelos´un başyapıtı Şeker Portakalı, günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsünü anlatıyor. Filiz Bozok´un uyarlayıp, yönettiği çocuk oyunu `Şeker Portakalı´nda Gökhan Soykök, Sevilay Bal gibi isimler oynuyor. `Şeker Portakalı´ 23 Mart´ta Barış Manço Kültür Merkezi´nde görülebilir

 

Hayvan Çiftliği - George Orwell / Altıdan Sonra Tiyatro

Ürettiklerini çalan, onlara işkence eden, yetmezmiş gibi öldüren insanoğluna başkaldıran çiftik hayvanları, haklarına sahip çıkmaya karar verir. Ama kendilerini bu yeni düzenin yöneticisi seçen domuzların, en çok da “siz her şeyin en iyisini bilirsiniz” diyen koyunlardan destek alarak; önce sütleri içmeye, sonra yasaklar koymaya ve başlangıçta hep birlikte belirledikleri ilkeleri tek tek çiğnemeye başlayacakları hiç hesapta yoktur. Orwell’ın sayısız kez sahneye ve sinemaya uyarlanan bu ölümsüz romanı, yeniden seyircisiyle buluşuyor…     

. Berkay Ateş ve Burçin Yel´in başrolü paylaştığı oyun 29 Nisan´da Zorlu PSM´de görülebilir

 

Dönüşüm - Franz Kafka Altkat Sanat

Kafka´nın, 1915´te yayımlanan ve bugün hala canlı olan `Dönüşüm´ adlı öyküsü Altkat Sanat yorumuyla sahnede. Müge Saut´un yönettiği oyun, hayatın gerçeği ile yüzleşmemizi yeniden hatırlatan `Dönüşüm´ü günümüze uyarlıyor. Oyun toplumu, ahlakı, insan davranışlarını, gerçeklerin değişkenliğini derinlemesine ele alıyor. `Dönüşüm´ 24 Mart, 18, 21, 26 Nisan tarihlerinde Altkat Sanat´ta görülebilir.

 
 

 


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör