Kitap Kapakları, Pantone, Yılın Rengi, Yeşil

Kitabı Kapağının Rengine Göre Seçin

17.08.2021
Kitabı Kapağının Rengine Göre Seçin

Başta grafik olmak üzere çeşitli alanlarda en sık başvurulan renk kartelalarından birinin sahibi Pantone şirketi, 2000 yılından bu yana “Yılın Rengi”ni seçiyor. Kurumun, “Sembolik bir renk seçimi; küresel kültürümüzde insanların ruh halinin ve genel tutumunun bir ifadesi olarak görülebilecek şeylerin renk yansıması” olarak ifade ettiği Yılın Rengi, mimari, tasarım, moda, yemek gibi dünya çapında farklı kültürel alanlardan etkilenilerek seçiliyor ve karşılığında tüm bu alanlar üzerinde etkisini gösteriyor.

2017’nin rengi, yeni başlangıçların sembolü Yeşillik olarak belirlendi. Pantone, 15-0343 kodlu rengi için şunları söylüyor:

Yeşillik, doğanın nötr rengidir. İnsanlar modern hayata gömüldükçe kendilerini fiziksel güzelliğe ve doğanın özünde var olan uyuma bırakma arzuları artıyor. Bu geçişin yansımasını, şehir planlama, mimari, yaşam tarzı alanları ve tasarımda küresel boyutta yapılan günlük tercihlerde Yeşillik’i temsil eden şeylerin çoğalmasında görüyoruz. Dış sınırda sürekli varlığını koruyan Yeşillik şimdi ön plana çıkıyor – Yeşillik, dünya çapında her yerde var olan renk tonu.

Hayat dolu bir renk olan Yeşillik aynı zamanda şahsi tutkuların peşinden koşmayı ve zindeliği sembolize ediyor.

Biz elbette kitabı kapağına değil, içeriğine göre seçmenizi temenni ediyoruz. Yine de modayı takip eden, kitabının fotoğrafını çekmeyi seven ya da sadece “Ne okusam?” sorusuna biraz farklı ve eğlenceli bir yanıt arayan okurlarımız için işte huzurlarınızda Yılın Rengi, Yeşillik yeşiline yakın kitap kapaklarımız:

         

         

         

         

         

         

         

 

Pantone'nin Yeşillik'e eşlik edecek renk önerilerini ve daha önceki "Yılın Rengi" seçimlerini buradan görebilirsiniz. Kurumun Yeşillik için hazırladığı video ise aşağıda:

 

 
 

 


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör