Organik Bozukluk, Şenay Aydemir, Televizyon, İşsizlik

İşsizlikten Salondaki Kanepeyle Bütünleştiğinizde İzlenecek Diziler

17.08.2021
İşsizlikten Salondaki Kanepeyle Bütünleştiğinizde İzlenecek Diziler
Çalışanlar sürekli tembel zamanların hayalini kurarlar. Ama çeşitli vesilelerle buna cesaret edemezler ya da fırsatları olmaz. Oysa siz şimdi bu fırsatı yakaladınız. Cesaretinize hayrandırlar. Keşke ellerinde olsa da onlar da aynı şeyi yapsalar. Hem size iş mi yoktur. Yıllardır bu sektördesiniz. Belirli bir adınız var. İşleriniz herkes tarafından biliniyor. Zaten birkaç aya kalmaz mutlaka iyi teklifler gelecektir. Ama bu sürenin tadını çıkarmalısınızdır. Onların yapamadığı her şeyi onlar adına da yapmayı unutmayın olur mu?
Şenay Aydemir’in Organik Bozukluk’u, sürekli zihinsel bir koşuşturma içinde yaşadığımız şu günlerde miskin miskin oturmaya hasret herkes için bir kılavuz niteliğinde. İşsizliği fırsat bilip “tembellik hakkı”nı kullanmaya başlayan Aydemir, işe bu hakkı nasıl elde edeceğimize dair tüyolar vererek başlıyor (işsizlik stratejisi izleyerek tembellik hakkı kullanmak için birinci kural tazminat almak), sonra da bu “boş” zamanı nasıl değerlendireceğimizle ilgili öneriler sunuyor.
 
Yemek yapmak, evi düzenlemek, uzun zamandır okumaya niyet edilen kitapları okumak, hatta o romanı yazmak, hepsi makbul; mesele, düzeni korumak. “Tembellik zamanlarının selameti için birinci kural disiplinse, ikinci kural da sürekli kafanızda ertesi güne dair bir planın olmasıdır.” Ama bir noktadan sonra planlar da yetmiyor, kendinizi koyuveriyor, “tıpkı Oblomov gibi evden çıkmayıp kanepeyle bütünleş”iyorsunuz. O zaman sıra 21. yüzyılda kitlelerin afyonuna, televizyon dizilerine geliyor. İşte Organik Bozukluk’un önerdiği diziler:
 

                

1. Game of Thrones                                                    2. Happyish

 

                

3. True Detective                                                        4. The Strain

               

5. Penny Dreadfull                                                      6. Humans

                 

7. The Blacklist                                                            8. The Knick

9. The Last Ship

 
 
Şenay Aydemir
 

 


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör