Editörün Mektubu, CanYayinlari.com

Editörün Mektubu

17.08.2021
Editörün Mektubu

Sevgili Okurlar,

 

Can Yayınları’nın yenilenen sitesine hoş geldiniz.

 

Bu sefer köklü bir değişim yaptığımızı söylemek sanırım yanlış olmaz. 1999’da internet sitemizi açtığımız günden bu yana beş kere yüzümüzü değiştirdik. Bu altıncı sürümümüzde, sitemizde sadece yayımladığımız kitapların, yazarlarımızın ve çevirmenlerimizin bilgilerini vermekle kalmayacak, severek okuduğunuzu ümit ettiğimiz eserleri yayına hazırlayanların seslerini de size ulaştıracağız.

 

Yayıncılar sessiz oyunculardır. Bir açıdan böyle olması da gerekir. Çevirmen, editör, düzeltmen, tasarımcı, dizgici, matbaacı, hepimiz yazarın eseri olan metni okura en doğru, en güzel biçimde ulaştırabilmek için çalışıyoruz. Esas olan, bu metnin okurla doğrudan kurduğu ilişkidir. Yayıncı gölgede kaldığı müddetçe işini iyi yapıyor demektir. Kitapta dikkat dağıtan bir hata yoksa, satırlar okunaklıysa, baskı kaliteliyse söylememiz gerekenleri zaten söylemişizdir.

İçerikleri tamamen yayınevi çalışanlarınca hazırlanan bu site, yayına hazırladığımız kitaplar üstüne söylememiz gerekenleri değil, söylemek isteyip de önsözde, dipnotta, arka kapakta söyleyemediklerimizi içerecek. Bir kitabı seçerken, çevirirken, yayına hazırlarken öğrendiğimiz yeni bilgileri, metnin bizde uyandırdığı iyi, kötü ya da karmaşık hisleri ve yaptığı beklenmedik, zaman zaman tuhaf çağrışımları. “Buraya bakın, çok ilginç değil mi?” ya da “Bunu daha önce hiç bu açıdan değerlendirmiş miydiniz?” demek istiyoruz size. Gözünüze çarpmamış bağlantılara dikkatinizi çekmek, okuduğunuz kitaplarla ilgili algınızı derinleştirmek, okuyacaklarınızla ilgili ilham vermek.

 

Sitemizde geniş bir yelpazeye yayılan, hem keyifli hem de nitelikli içeriklere yer vermeye gayret ettik. “Kısa Kısa” bölümünde kitaplarımız ve yazarlarımızla ilgili haberler; kitap, film, dizi hatta alışveriş listeleri; mektuplar ve görsel ağırlıklı içerikler gibi fazla vakit harcamadan, kısa kısa bakabileceğiniz paylaşımlarımız olacak.

Uzun Uzun” bölümünde yazarlarımızı daha yakından tanımak, kitaptaki kısa bir ayrıntının merak uyandırıcı hikâyesini dinlemek, edebî kişiliklerin birbirleriyle ve diğer sanatçılarla ilişkisini irdelemek ya da bir meslek olarak yayıncılığın ayrıntılarını öğrenmek isteyenlerin uzun uzun inceleyebileceği içerikler bulunacak.

Can’dan Tarih”, yayınevinin köklü geçmişinden önemli anları ilan, broşür, elyazması benzeri yadigârlar yardımıyla öne çıkaracak. “Kısa Kısa” ve “Uzun Uzun” kategorilerinin altında ayrıca “Genişletilmiş Dipnot”, “İlk Temas” ve “Bir Kitap, Çok Kapak” gibi farklı bölümler bulabilirsiniz. Yakın zamanda başlayacak video dizilerimizde de çevirmenler ve yazarlarla söyleşiler, editör-çevirmen sohbetleri sunacağız.

Farklı bir yapılanmayla karşınıza çıktığımız için sitemizden satışı kaldırdık. Bu değişikliği anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. Kitaplarımıza tüm kitapçılardan ve internet satış sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 

Sizleri aylardır kendi aramızda konuşup oluşturduğumuz içeriklerle karşılıyoruz ama asıl hedefimiz okurlarımızla özgün bir diyalog kurmak. Bu bağlamda siteyi birlikte biçimlendireceğimiz söylenebilir. Yorumlarınız, önerileriniz, şikâyetleriniz bizim için bir yol haritası oluşturacak. Siteyle ilgili görüşlerinizi bekliyor olacağız. Bizimle sosyal medya hesaplarımız üzerinden ve site.editoru@canyayinlari.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.

 

Bizler kitapların bir araya getirici ve iyileştirici, aynı zamanda da kışkırtıcı ve ufuk açıcı gücüne, kitaplarla dayanışmaya inanıyoruz. Aramıza tekrar hoş geldiniz. Keyifli okumalar dileriz.  

 

Saygılarımla,

Berrak Göçer

Site Editörü

 
 
CanYayinlari.com

 Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör