Ece Temelkuran, Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Ödül, Uluslararası Edinburg Kitap Festivali

Ece Temelkuran’a Uluslararası Edinburgh Kitap Festivali’nden Ödül

17.08.2021
Ece Temelkuran’a Uluslararası Edinburgh Kitap Festivali’nden Ödül

Ece Temelkuran’ın İngilizce yayımlanan ilk romanı Düğümlere Üfleyen Kadınlar 2017 Uluslararası Edinburgh Kitap Festivali’nde “İlk Roman Ödülü”nü kazandı. İlk romanların dünyadaki zenginliğini keşfetmek için verilen ödül, okuyucu ve festival ziyaretçilerinin oylarıyla belirleniyor.

Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali Yönetmeni Nick Barley, ödülü duyururken yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 

Düğümlere Üfleyen Kadınlar, bu yılın İlk Roman Ödülü için mükemmel bir roman. Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Arap Baharı yaşanırken bir grup Arap kadınının arasındaki güç ve kardeşliği kutlayan bir roman. Eğlenceli, tempolu bir yol filmi gibi. Ece Temelkuran sadece büyük bir romancı değil, Türkiye ve komşu ülkelerle ilgili yazıları tüm dünyada okunmaya değer korkusuz bir gazeteci. Dünyanın dört bir yanındaki okurların Ece'nin coşkulu romanına oy vermesinden gurur duyuyorum.

 

Ece Temelkuran ise aldığı ödülle ilgili şunları söyledi:

 

Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’ne çok teşekkür ediyorum. Hayatımın en zor zamanlarında hayatta kalabilmek için yazdığım romanın birçok kişiye ilham kaynağı olması ve böyle bir ödülün verilmesinden dolayı gerçekten çok heyecanlıyım. Çevirmen Alex Dawe'ye, editörüm Penny Thomas'a ve Parthian Books'tan Richard Davies'e teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ın çılgın yolculuğuna katılan tüm okuyuculara çok teşekkürler…

 

Dünya değişirken büyülü bir yolculuğa çıkan dört muhteşem kadının, düşmenin ve yeniden ayağa kalkmanın hikâyesini anlatan Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ın fonunda şarkı söyleyen kadınlar için sizleri buraya alalım.

 
Ece Temelkuran
 

 


Ece Temelkuran Eserleri


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör