Hikmet Hükümenoğlu, Körburun, Atillâ İlhan Edebiyat Ödülleri, Ödül

Atillâ İlhan Roman Ödülü Körburun’la Hikmet Hükümenoğlu’na

17.08.2021
Atillâ İlhan Roman Ödülü Körburun’la Hikmet Hükümenoğlu’na

Atillâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği Atillâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nde roman dalında ödülü bu yıl Körburun romanıyla Hikmet Hükümenoğlu aldı. Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda düzenlenen törende Hikmet Hükümenoğlu’na ödülünü onursal başkan Doğan Hızlan verdi.

Törende seçici kurulun oy birliğiyle verdiği kararı okuyan Doğan Hızlan şunları söyledi:

 

Seçici kurul, Hikmet Hükümenoğlu’nun Körburun adlı romanını çok güçlü zaman ve mekân duygularıyla gerçekliği sağlanan hayalî bir adada, Türkiye’nin üç kuşağını kederi ve mizahıyla, siyasi darbelerin birbirini tekrarlayan yıkıcı etkilerini göz ardı etmeden öykülerken, yanı sıra; bir insanın çocukluktan kötülüğe evrilen yetişkinlik yolundaki dramatik değişimini, o tiplemede söz konusu olabilecek abartmanın tuzaklarına düşmeden, kalabalık kahramanlardan bir tekinin bile özgün karakterlerini ihmal etmeden yansıtabilmesiyle ödüle değer bulmuştur.

 

Hikmet Hükümenoğlu ise yaptığı konuşmada, “Körburun benim beşinci romanım ama daha önceki romanlarımda olmayan bir bağ var aramızda. Benim özel dünyamda çok önemli bir yeri var. Bu roman, Attilâ İlhan’ın adını taşıyan bu değerli ödüle layık görüldüğü için çok mutluyum.” dedi.

Attilâ Edebiyat Ödülleri, Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan “ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme” misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor.

 
Hikmet Hükümenoğlu
Körburun
 

 


Ürün Detay


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör