Sinema, Öykü, Roman

'Agatha’yı Anımsatan Büyülü Bir Dokunuş'

17.08.2021
'Agatha’yı Anımsatan Büyülü Bir Dokunuş'

İtalya'nın en önemli kitap eleştirmeni di Antonio D'Orrico, Ferzan Özpetek'in son kitabı İtalya'nın en önemli kitap eleştirmeni di Antonio D'Orrico, Ferzan Özpetek'in son kitabı için, "Agatha'yı anımsatan büyülü bir dokunuş," yorumunu yaptı.

Ferzan Özpetek'in son kitabı Bir Nefes Gibi İtalya ve Türkiye'de en çok satanlar listesinde ilk sıralardaki yerini koruyor. İtalya'dan sonra Türkiye'de de okurları tarafından yoğun ilgi gören ve eleştirmenler tarafından tam not alan kitap için son olarak, İtalya'nın en önemli kitap eleştirmeni di Antonio D'Orrico da bir yazı kaleme aldı. 


“Romalı bir arkadaş grubunun geleneksel pazar öğle yemeği, hiç tanımadıkları yaşlı bir kadının beklenmedik ziyaretiyle yarıda kesilir. Kadın yıllar önce o evde yaşamış ve tutkulu aşklar, hamamlar, harem anıları, baharatlar, Doğu’ya özgü kokular ve İtalya’dan alelacele kaçtıktan sonra ablasına yazdığı mektuplarla örülü bir yaşam sürdüğü İstanbul’dan Roma’ya geri dönmüştür. Ev sahipleri ve dostları bu kararlı ve hülyalı tavırlı kadından, sonrasında da ablasının anlattığı hikâyeden çok etkilenir. Gizem dolu ve umutsuz ikili (üçlü?) bir aşkın hikayesidir bu.

Ferzan Özpetek’in, sinematografik anlamda, filmlerinin henüz ilk karesinde kendisini gösteren özel bir dokunuşu var. Bu dokunuş romanlarına da yansıyor: Her biri romantik bir İngiliz kadınının kaleminden çıkmış gibi. Ölümcül zehirler de hazırlayabilen (Agatha çağrışımı buradan geliyor) romantik bir kadın. Yönetmenin romanlarında, Boğaz kıyılarında geçen gençliğinden izler var. Kitabın finali, o âna kadar ilmek ilmek dokunan anlatı akışını bir anda paramparça eden bir pençe gibi.

Bir hayatın (ve hayatın ta kendisinin) gizemini açıklamak acımasızca olmanın ötesinde gereksiz de. Aksine kapalı bir kutu olarak kalmalı. Hikâye anlatma sanatı, döneceğine inandığı kocasını beklerken, taliplerini oyalamak için dokuma tezgâhının başında gergef işleyen Penelope’nin hünerini gerektirir.”


Antonio D’Orrico

Kaynak: La Lettura | Antonio D’Orrico

 Bir Nefes Gibi tanıtım videosu:
 


Ürün Detay


Diğer Blog Yazıları

Tümünü gör